YHTEYSTIEDOT

Kuntokatu 3, L-rakennus,
FI-33520 TAMPERE

+358 44 382 6561, toimisto(ät)tamko.fi
avoinna ma - pe kello 9.00 - 16.00
 

Edustajistovaalien tulokset

Tamkon edustajisto kaudelle 2019 on valittu ja tulos vahvistettu keskusvaalilautakunnan kokouksessa 7.11.2018.

Tampereen ammattikorkeakoulun opiskelijakunta - Edustajistovaalit 2018    
Sijoitus Vertausluku Ehdokkaan nimi Lista Äänimäärä  
1 536 Paasonen Roope Insinööri 68 valittu
2 453 Heinonen Eero SoTen Valitut Palat 91 valittu
3 298 Rantala Miska Tradenomit 46 valittu
4 268 Tuominen Ville Insinööri 60 valittu
5 226,5 Kauppinen Kia SoTen Valitut Palat 43 valittu
6 178,6667 Herranen Iita Insinööri 39 valittu
7 163 Vuorinen Petra Soitto- ja mediapolista 86 valittu
8 151 Hoipo Valto SoTen Valitut Palat 35 valittu
9 149 Surakka Emilia Tradenomit 35 valittu
10 134 Einola Alvari Insinööri 37 valittu
11 113,25 Kuntonen Jenna SoTen Valitut Palat 35 valittu
12 109 Lahma Marika Palvelun ammattilaiset 36 valittu
13 107,2 Setälä Julius Insinööri 37 valittu
14 99,3333 Mettälä Joni Tradenomit 32 valittu
15 90,6 Lainpelto Emmi SoTen Valitut Palat 31 valittu
16 89,3333 Parkki Jouni Insinööri 34 valittu
17 81,5 Karinen Tiitus Soitto- ja mediapolista 56 valittu
18 76,5714 Dorn Heli Insinööri 34 valittu
19 75,5 Hänninen Iina SoTen Valitut Palat 30 valittu
20 74,5 Laurila Anna Tradenomit 28 valittu
21 67 Hukka Tatu Insinööri 25 valittu
22 66 Gröhn Vilma TAMPIO - Tampereen ammattikorkeakoulun metsäopiskelijat ry 66  
23 64,7143 Kujansuu Riikka SoTen Valitut Palat 29  
24 59,6 Häkkinen Juuso Tradenomit 27  
25 59,5556 Torvinen Joonas Insinööri 24  
26 57 Ojaniemi Hanna Tamkon Oikeat 54  
27 56,625 Einola Akseli SoTen Valitut Palat 22  
28 54,5 Ylä-Nojonen Heta Palvelun ammattilaiset 33  
29 54,3333 Väisänen Asseri Soitto- ja mediapolista 21  
30 53,6 Santamäki Arttu Insinööri 22  
31 50,3333 Setälä Janna SoTen Valitut Palat 21  
32 49,6667 Myllys Arttu Tradenomit 21  
33 48,7273 Halminen Santeri Insinööri 21  
34 45,3 Syvänen Wendy SoTen Valitut Palat 21  
35 44,6667 Kantola Juuso Insinööri 20  
36 42,5714 Kamppuri Eetu Tradenomit 19  
37 41,2308 Tammenmaa Jenni Insinööri 19  
38 41,1818 Hänninen Suvi SoTen Valitut Palat 20  
39 38,2857 Lehtorinne Petteri Insinööri 16  
40 37,75 Kuikka Henna SoTen Valitut Palat 17  
41 37,25 Hietala Santeri Tradenomit 15  
42 36,3333 Parkkonen Noora Palvelun ammattilaiset 28  
43 35,7333 Myllynen Lassi Insinööri 14  
44 34,8462 Välilehto Suvi SoTen Valitut Palat 14  
45 33,5 Koto Santeri Insinööri 14  
46 33,1111 Lahtinen Kalle Tradenomit 13  
47 32,3571 Petersohn Heli SoTen Valitut Palat 12  
48 31,5294 Savikko Ilari Insinööri 13  
49 30,2 Penttilä Tiia SoTen Valitut Palat 11  
50 29,8 Sainio Sanni Tradenomit 11  
51 29,7778 Pihlajaniemi Janne Insinööri 12  
52 28,5 Vartiainen Jenni Tamkon Oikeat 1  
53 28,3125 Kyllönen Janette SoTen Valitut Palat 9  
54 28,2105 Hiltunen Joonas Insinööri 11  
55 27,25 Nurmoranta Henna Palvelun ammattilaiset 6  
56 27,0909 Niemi Miikka Tradenomit 11  
57 26,8 Pelkonen Anssi Insinööri 9  
58 26,6471 Halme Sanna SoTen Valitut Palat 8  
59 25,5238 Haataja Joel Insinööri 7  
60 25,1667 Kuusela Taru SoTen Valitut Palat 4  
61 24,8333 Viherma Santra Tradenomit 11  
62 22,9231 Savonen Noora Tradenomit 9  
63 21,8 Heinioja Katriina Palvelun ammattilaiset 6  
64 21,2857 Äyräs Linda Tradenomit 6  
65 19,8667 Kallionpää Aleksi Tradenomit 5  
66 19 Koivunen Valtteri Tamkon Oikeat 1  
67 18,625 Sundell Lars Tradenomit 3  
68 17,5294 Reponen Ellinoora Tradenomit 3  
69 16,5556 Rodima Kirsi Tradenomit 3  
70 14,25 Lehmussaari Nea Tamkon Oikeat 1  
    TYHJÄ   0  
    HYLÄTTY   3  



Äänestysprosentti 23,45



Lataa tulos pdf-tiedostona.

 

Tamkon edustajisto kaudelle 2018 on valittu ja tulos vahvistettu keskusvaalilautakunnan kokouksessa 9.11.2017. 

Edustajistopaikka määräytyy suhteellisessa vaalitavassa vertausluvun mukaan, joka muodostuu ehdokaslistan kokonaisäänimäärän mukaan. Kaksikymmentäyksi (21) ensimmäistä suurimman vertausluvun saanutta henkilöä on valittu edustajistoon, lihavoituna taulukossa. Loput ehdolla olleet ovat varasijoilla. Varajäsenet nousevat tarvittaessa samalta ehdokaslistalta edustajistoon. Mikäli ehdokkaita ei omalla listalla enää ole, seuraavaksi suurimman vertausluvun saanut nousee edustajistoon. Vaaliohjesäännön mukaan saman vertausluvun ehdokaslistan sisällä saaneiden sijoituksen ratkaisee arpa.

# Nimi Lista Äänimäärä Vertausluku Sija
43 Roope Paasonen Insinöörilista 40 171,00000 1
27 Miska Rantala Tradenomit 49 169,00000 2
5 Eero Heinonen Soten Valitut Palat 37 152,00000 3
34 Jenni Tammenmaa Insinöörilista 21 85,50000 4
22 Arttu Myllys Tradenomit 26 84,50000 5
33 Emmi Sillanpää Soten Valitut Palat 29 76,00000 6
32 Arttu Santamäki Insinöörilista 19 57,00000 7
2 Heidi Ahokas Tradenomit 15 56,33333 8
36 Vesa-Pekka Tuomaala Soten Valitut Palat 24 50,66667 9
11 Kalle Kairistola Palvelun ammattilaiset 25 49,00000 10
37 Hanna Turpeinen TAMPIO 24 46,00000 11
3 Paula Eklund Insinöörilista 15 42,75000 12
21 Ruusa Lehtonen Soten Valitut Palat 22 38,00000 13
26 Verna Rantala Insinöörilista 14 34,20000 14
7 Juuso Häkkinen Tradenomit 14 33,80000 15
20 Anna Laurila Tradenomit 14 33,80000 16
31 Johanna Sankala Tradenomit 14 33,80000 17
17 Jenna Kuntonen Soten Valitut Palat 15 30,40000 18
35 Suvi Tulkkinen Soten Valitut Palat 14 25,33333 19
41 Wilma Yli-Mäkelä Palvelun ammattilaiset 13 24,50000 20
25 Janne Pihlajaniemi Insinöörilista 13 24,42857 21
23 Ossi Nuutero Insinöörilista 13 24,42857 22
16 Toni Korpi Insinöörilista 13 24,42857 23
13 Juha-Matti Karppi Tradenomit 13 24,14286 24
40 Oskari Välimaa TAMPIO 16 23,00000 25
29 Veera Saarinen Soten Valitut Palat 11 21,71429 26
42 Sara Kauppinen Tradenomit 8 21,12500 27
28 Santtu Räsänen Insinöörilista 8 19,00000 28
18 Essi Kuusela Tradenomit 6 18,77778 29
8 Anni Jalli Tradenomit 5 16,90000 30
6 Aki Honkanen Palvelun ammattilaiset 11 16,33333 31
14 Olli Keskinen Insinöörilista 5 15,54545 32
4 Aleksi Hehko Insinöörilista 5 15,54545 33
24 Jesse Petäys Insinöörilista 5 15,54545 34
30 Jasmeet Saini Tradenomit 3 15,36364 35
39 Markus Viitala TAMPIO 6 15,33333 36
19 Vesa-Pekka Latvala Tradenomit 1 13,52000 37
12 Aleksi Kallionpää Tradenomit 1 13,52000 38
38 Jenni Vartiainen Tamkon Oikeat 4 10,00000 39
10 Valtteri Jääskeläinen Tamkon Oikeat 3 5,00000 40
15 Valtteri Koivunen Tamkon Oikeat 2 3,33333 41
9 Jami Juutila Tamkon Oikeat 1 2,50000 42

 

Ääniä annettiin yhteensä 597 kappaletta, ei hylättyjä ääniä